06.10.2011

Krakowskie Przedmieście 21

W 1575 roku stał tu dwór wojewodziny łęczyckiej Elżbiety Bruzewskiej, powstały na miejscu domu tasznika Wawrzyńca Garwolskiego. W XVIII wieku zostały (na posesjach 21 i 23) kamienice Glińskiego, Cegłowskiego i Malińskiego. W latach sześćdziesiątych XIX wieku mieścił się tu sklep z kapeluszami słomkowymi z plecionek szwajcarskich Jerzego Lotha. Około 1885 roku powstała tu nowa kamienica, przebudowana ze starej według projektu Adolfa Loewego. Na przełomie XIX i XX wieku mieściła się tu restauracja. W okresie międzywojennym działały tu sklep, palarnia kawy i biura firmy Kawa Brazylia. Budynek zniszczono w czasie II wojny światowej.

W 1960 roku powstała tu nowa budowla zaprojektowana przez Tadeusza Zagrodzkiego pod nowym numerem 21/23 z myślą o Naczelnym Zarządzie Kinematografii którego siedziba była wcześniej przy Puławskiej 61. W związku z przeprowadzką NZK powstało tu również kina Kultura oraz Rejs. Kino Kultura było to tzw. „kino związkowe”, należące do pracowników sektora kultury. Zupełnie osobną historię ma kino Rejs, niegdyś sala kolaudacyjna, na której „cięto” (lub nie) nowe polskie filmy. W latach dziewięćdziesiątych kino zostało przejęte przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W 2005 roku budynek stał się siedzibą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pod koniec 2006 roku rozpoczął się remont kina zakończony w 2007 roku.

5 komentarzy:

 1. Chciałbym bardzo dopisać się jako znawca, ale że jestem znawcą tak offowym, iż tradycyjni znawcy przy mnie wymiękają, dopiszę się tylko symbolicznie, co by swe znawstwo zaznaczyć, ale nie przytłaczać tych zwykłych znawców.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zostałeś nominowany do tytułu Znafca Wszechrzeczy i Mendżec Pierfszego Stopnia. Od teraz możesz dopisywać komęty bez sensu zwłaszcza do tematów na których się nie znasz.

  OdpowiedzUsuń
 3. A to do tej pory niby co robiłem???

  OdpowiedzUsuń
 4. No do tej pory wypowiadałeś się na temat. Teraz możesz pieprzyć trzy po trzy :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki, zaraz napiszę esej o ustawianiu się do zdjęć. Pierwszych 500 stron dostaniesz z autografem.

  OdpowiedzUsuń