04.10.2011

Krakowskie Przedmieście 23

W 1575 roku stał tu dwór wojewodziny łęczyckiej Elżbiety Bruzewskiej, powstały na miejscu domu tasznika Wawrzyńca Garwolskiego. W XVIII wieku zostały (na posesjach 21 i 23) kamienice Glińskiego, Cegłowskiego i Malińskiego. Około 1830 roku działał tu zakład zegarmistrzowski Dragonowskiego. W latach sześćdziesiątych XIX wieku mieścił się tu magazyn rękawiczek L. Kunickiego. Pod koniec XIX wieku stała tu już tylko jedna kamienica. Na przełomie XIX i XX wieku mieścił się tu sklep z wyposażeniem podróżnym Lucjana Marchowieckiego. W okresie międzywojennym mieścił się tu 12 oddział Sądu Grodzkiego i działały biura firmy przewozowej Węgiełek, sklep z platerami Norblina, sklep radiotechniczny Stanisława Pęcherskiego, bar Sezam i od 1937 cukiernia Puchalskiego. Budynek zniszczono w czasie II wojny światowej.

W 1960 roku powstała tu nowa budowla zaprojektowana przez Tadeusza Zagrodzkiego pod nowym numerem 21/23 z myślą o Naczelnym Zarządzie Kinematografii którego siedziba była wcześniej przy Puławskiej 61. W związku z przeprowadzką NZK powstało tu również kina Kultura oraz Rejs. Kino Kultura było to tzw. „kino związkowe”, należące do pracowników sektora kultury. Zupełnie osobną historię ma kino Rejs, niegdyś sala kolaudacyjna, na której „cięto” (lub nie) nowe polskie filmy. W latach dziewięćdziesiątych kino zostało przejęte przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W 2005 roku budynek stał się siedzibą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pod koniec 2006 roku rozpoczął się remont kina zakończony w 2007 roku.

1 komentarz:

  1. Ten budynek z kinem Kulturwa jakoś dla mnie bezboleśnie się wpisał w pejzaż KP, mimo iż pozornie do niego nie pasuje. Ale staroci żal, wiadomo...

    OdpowiedzUsuń