30.10.2011

Krakowskie Przedmieście 9 - kamienica Beyera

Pod koniec XVII wieku stał tu pałac kasztelana łęczyckiego Jerzego Towiańskiego. Około roku 1740 pałac został zdegradowany do rangi oficyny, a głównym budynkiem stał się pałac miecznika koronnego Aleksandra Jakuba Lubomirskiego. W 1754 roku właścicielem posesji był już wojewoda sandomierski Jan Wielopolski. Budynek miał jedno piętro i 7 osi. W latach 1817 - 25 działał tu zakład złotniczy Tomasza Klimaszewskiego, wytwórnia kapeluszy słomkowych Franciszki Muller i skład trzewików damskich P. Kręciszewskiego. W 1860 roku zaczęło tu swoja działalność Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. W 1864 pałac wyburzono i stanęła tu kamienica fotografa Karola Beyera według projektu Józefa Orłowskiego. Dom był zdobiony figurami "Malarstwo", "Architektura" i "Mechanika" na pierwszym piętrze, dłuta Andrzeja Pruszyńskiego i "Rzeźba", "Hydraulika" i "Przemysł" wykonane przez Leonarda Marconiego. Fasadę zdobiło jeszcze 16 medalionów z portretami sławnych Polaków, wykonanych przez Antoniego Frejtaga. Na przełomie XIX i XX wieku mieściły się tu magazyn towarów galanteryjnych Ksawerego Regulskiego, skład herbaty Edwarda Heringa, magazyn wyrobów kapeluszniczych Teodora Weigha, księgarnia E. Wende & Comp., sklep z galanterią elektryczna i metalową J. Serkowskiego, Jeneralne Towarzystwo Ubezpieczeń, sklep z wyposażeniem podróżnym Stanisław Krauze i S-ka. W okresie międzywojennym działała tu filia sklepu Wedla i filia redakcji "Ilustrowanego Kuriera Codziennego".

Kamienica została zniszczona w czasie II wojny światowej. Od 1950 roku stoi w tym miejscu gmach MON zwany "kopniętym domem" zaprojektowany w przez Bohdana Pniewskiego.

Budowa kamienicy, 1868

1937

1937

1945

2011. Wiem, że mogłem na bezlistną porę czekać, ale w EMPiKu była
wyprzedaż płyt Filipinek i Reginy Pisarek...

1 komentarz:

  1. Ten budynek jest w mojej zdecydowanej Top 10 jeśli chodzi o najbardziej nieodżałowane domy, nieodbudowane po wojnie (a w zasadzie: doburzone). Tak samo kamienice Spokornego, Mikulskiego i przy Służewskiej 3...

    OdpowiedzUsuń