18.02.2012

Niecała 10 - kamienica Kossakowskiego

Pod koniec XVIII wieku przy prawym boku posesji 10/614H stała murowana oficyna piętrowa niejakiego Biernackiego, sięgająca do linii ulicy. Drugi bok posesji oraz jej tyły zajmowały budynki drewniane. Po 1830 roku wybudowano piętrową kamienicę frontową, w strukturę której zapewne włączono stara oficynę. Przed 1907 rokiem na tyłach posesji wybudowano zespół oficyn, trzy- lub czteropiętrowych.

Nowa, czteropiętrowa kamienica została zbudowana około roku 1910 - 11 (niektóre źródła podają również datę 1912) wg projektu inż. Gustawa Trzcińskiego dla Tadeusza Nikodema Kossakowskiego. Budynek frontowy i nowa boczna oficyna łączyły się z tymi z końca XIX wieku. Fasadę budynku skomponowano w stylu wczesnego modernizmu z elementami detalu empirowego. Gmach frontowy wyposażono w dwa spłaszczone wykusze umieszczone na skrajnych osiach, a całość zwieńczono półkolistym, neobarokowym szczytem. W przyziemiu umieszczono wielkie witryny sklepowe.

W kamienicy działało oczywiście wiele zakładów i sklepów i tak w 1911 odnotowano pracownie gorsetów „Maison Caprice" Charlotty Tykocińskiej (działająca do lat trzydziestych), sklep obuwniczy J. Brandysiewicza, sklepie M. Bronica z okryciami damskimi oraz sklep Winklera z konfekcją damską i dziecięcą. Był tu ponadto zakład krawiecki Tomasza Gackowskiego. W latach trzydziestych mieściły się tu sklep z futrami firmy „Eugenia Joachimowicz i S-ka", „owocarnia" Andrzeja Wierzyńskicgo.

W sierpniu 1944 roku kamienica została uszkodzona, a stary zespół oficyn spłonął i został po 1946 roku rozebrany. W 1961 roku kamienica została pozbawiona szczytu, w miejsce którego wybudowano pełne piętro, oraz całego wystroju fasady. Obok budynku powstały nowe bloki mieszkalne o równej z nim wysokości.

1961

1 komentarz:

  1. "Obok budynku powstały nowe bloki mieszkalne o równej z nim wysokości".

    No więc właśnie. Na tej ulicy różnica między blokiem a kamienicą jest aż nadto wyraźna.

    OdpowiedzUsuń