16.02.2012

Niecała 7 - kamienica Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego

W latach 1904 - 05 obok pałacyku, na prawej części działki wzniesiono zaprojektowaną przez Karola Jankowskiego i Franciszka Lilpopa pięciopiętrową kamienicę. Secesyjny dom miał siedmioosiową fasadę, przy czym na wysokości sześciu osi końcowych w parterze i na piętrze znajdowały się tylko po dwie olbrzymie witryny. Wyróżniał się zaawansowanym technologicznie, stalowym szkieletem konstrukcyjnym. W dwudziestoleciu międzywojennym działały tutaj 7 sklep galanteryjny i jubilerski Juliana Chojnackiego oraz sklep radiotechniczny zakładów "Natawis".

W 1926 roku otworzył tutaj sklep z zabawkami niejaki Stanisław Antoni Cichocki znany lepiej pod pseudonimem "Szpicbródka". Sklep był jedynie przykrywką dla kopaczy tunelu którym Szpicbródka miał zamiar dostać się do Banku Dyskontowego przy ulicy Fredry. Operacja jednak się nie udała gdyż ostatniej zapory jaką była żelazna płyta pod skarbcem nie udało się sforsować.

Kamienica została spalona w pierwszym tygodniu sierpnia 1944 roku. Mimo bardzo dobrego zachowania murów w 1947 roku ostatecznie ją rozebrano.

2 komentarze:

  1. Znaczy Cichocki nie zdyskontował podkopu ;-)
    Ciekawie było, ale rozebrali :-(.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mogliby ich zatrudnić do robót przy metrze. Szybciej by poszło.

    OdpowiedzUsuń