14.02.2012

Niecała 7 - pałacyk Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego

Przed 1829 rokiem na posesji z numerem 7 stanęła nowa, piętrowa kamienica nr 7/614L. Zajęła lewą połowę działki i uzupełniały ją oficyny boczna i poprzeczna. Po 1830 wybudowano drugą (prawą), piętrową kamienicę na posesji nr 7/614L którą w 1857 przebudowano dodając facjaty w dachu. W latach 1872 - 73 przebudowano lewą z dwóch kamienic na potrzeby Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Za projekt odpowiedzialny był Bronisław Muklanowicz. Na parterze zrobiono wielkie witryny rozdzielone wąskimi filarami. Na szczycie budynku umieszczono figury Apolla, Diany, Eskulapa i Hygei dłuta Faustyna Cenglera. Na pierwszym piętrze, urządzono pomieszczenia reprezentacyjne - salę biblioteczną oraz salę posiedzeń. Część środkowa była wyższa od bocznych i ozdobiona w stropie plafonem al fresco z wizerunkiem Hipokratesa.

Pałacyk został spalony w pierwszym tygodniu sierpnia 1944 roku, a w 1947 roku ostatecznie rozebrany. Dziś w jego miejscu stoi częściowo pseudosecesyjny i kontrowersyjny budynek "Opera" o numerze Niecała 5 zbudowany w 2004 roku.

Rycina z roku 1890

Na pierwszym planie ruiny Pałacu a w głębi domy od nr-u 5 do 1

3 komentarze:

 1. I skuczno, i grustno, i niekomu mordu pobit', że się tak delikatnie wyrażę.
  W przedostatnim zdaniu coś się potentegowało ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polska mowa trudna mowa :D Przy edycji pięciu obiektów na raz można czasem nie dostrzec takich błędów ale dziękuję za czujność :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A obok rośnie Opera 2 i ja już się boję...

  OdpowiedzUsuń