04.03.2012

Plac Małachowskiego 1 - Gimnazjum im. Mikołaja Reya

Budynek szkoły stanął w roku 1866 na miejscu dawnej wozowni i stajni należących do gminy ewangelicko-augsburskiej. Projekt wykonał Jan Kacper Heurich.

W 1912 roku szkołę przebudowano według projektu Henryka Gaya dla potrzeb powołanego w 1906 8-klasowego gimnazjum im. Mikołaja Reja, które mieściło się dotychczas w wynajmowanym budynku przy Pankiewicza 3 (ówczesnej Składowej). Budynek szkoły parafialnej oraz oficyny nadbudowano o dwa piętra. W trakcie budowy dokonano licznych modyfikacji pierwotnego projektu. M.in. w bocznych elewacjach zamiast okien czwartej kondygnacji umieszczono półokrągłe płyciny, wypełnione płaskorzeźbami z siedzącą sową i koncentrycznie ułożonym ornamentem z podwieszonych girland, po bokach których znajdowały się maski głów kobiecych. Środkową część fasady zwieńczono trójkątnym szczytem z napisem „MACTE ANIMO” (śmiało odważnie).

Budynek należał do reprezentatywnych przykładów wczesnomodernistycznej architektury warszawskiej. Był to na owe czasy najnowocześniejszy budynek szkolny w mieście.

W 1944 roku połowa szkoły uległa całkowitemu zniszczeniu. Druga połowa została odbudowana po wojnie ze znacznym uproszczeniem elewacji a od strony Królewskiej wzniesiono nowe skrzydło.

1 komentarz:

  1. Jak się porówna przedwojenne i obecne wersje tego, co widać od pl. Małachowskiego, to... eee, rekonstrukcja połowicznie udana.

    OdpowiedzUsuń